Spajanje dve vodeće banke, UBS i Credit Suisse, stvorilo je „nove rizike i izazove“ za švajcarsku privredu, upozorila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Ova akvizicija je možda sačuvala finansijsku stabilnost, rekao je OECD u ekonomskoj perspektivi za Švajcarsku, ali takođe postavlja pitanja o dominaciji UBS-a u matičnoj zemlji i potrebi za jačom finansijskom regulativom u budućnosti, prenosi B92.
Najveće spajanje banaka od globalne finansijske krize, kojim je švajcarska država uspela da spreči kolaps Credit Suisse, stvorilo je grupu čija imovina premašuje bruto domaći proizvod (BDP) Švajcarske.
– UBS-ova akvizicija Credit Suisse uz pomoć države obuzdala je sve izraženiju krizu u Credit Suisse i ublažila rizike prelivanja, čime je očuvala finansijsku stabilnost, ali je izazvala nove rizike i izazove – navodi OECD.
kako se dodaje, UBS je i pre spajanja, globalno važna sistemska banka, time postala još veća i, prema propisima o „bankama koje su previše važne da bi propale“ (TBTF), mora ispuniti još strožije regulatorne zahteve“.
Odbor za finansijsku stabilnost, grupa centralnih bankara, zvaničnika trezora i regulatora iz grupe od 20 vodećih svetskih ekonomija (G20), istakao je u februaru rizik koji bi kolaps UBS predstavljao za Švajcarsku i pozvao Bern da ojača kontrolne mehanizme.
Švajcarska vlada se sprema da u narednih nekoliko meseci iznese predloge za pooštravanje propisa za velike banke, uključujući veća ovlašćenja za glavnog supervizora FINMA, koja je tražila bolje instrumente, prenosi B92.
OECD je zabrinut zbog konkurencije, s obzirom da novoformirana banka ima oko 25 odsto učešća u domaćim depozitima i kreditima, pokazuju podaci švajcarske centralne banke.
Švajcarska komisija za konkurenciju zalaže se za detaljniju istragu o dominaciji UBS-a u određenim delovima tržišta, preneo je Rojters u februaru.
Izvršni direktor UBS-a Serđo Ermoti odbacio je upozorenja kritičara o veličini zajmodavca, rekavši da je on bio niskorizičan i bolje diversifikovan nakon akvizicije Credit Suisse.
Švajcarska vlada je potvrdila da je primila k znanju analizu OECD-a i preporuke date u izveštaju. U svojim ekonomskim prognozama za Švajcarsku, OECD predviđa privredni rast od 0,9 odsto u 2024. i 1,4 odsto u 2025. godini, preneo je B92.
Borba.rs/ Foto: Flickr, Claudio Schwarz (Unsplash)