Svetski mediji pišu da je istraga razotkrila da luksuzni brend Dior proizvodi svoje torbe za samo 57 dolara, a prodaje ih u prodavnicama za čak 2.780.
Racija italijanske policije na Diorove proizvodne jedinice otkrila je tamnu stranu luksuznih brendova, navodi Hindustan Times.
Luksuzni modni brend Dior, u vlasništvu LVMH-a , proizvodio je torbe za 57 dolara i prodavao ih za 2.780 dolara.
Radnici su bili izloženi brutalnim uslovima, a italijanska istraga o Diorovim dobavljačima otkrila je nehumane uslove rada radnika, prenosi Danas.
Takođe, drugi luksuzni brend, Armani , učestvovao je u sličnim malverzacijama, plaćajući 99 dolara za izradu jedne torbe, koje su prodavali za više od 1.900 dolara u svojim prodavnicama.
Istraga je otkrila nehumane uslove rada, da su radnici spavali u vrećama za spavanje i radili bez ikakvih pauza.
Rojters navodi da je mapiranje podataka o potrošnji električne energije pokazalo neprekidne proizvodne cikluse dan-noć, uključujući i tokom praznika.
Pored toga, sigurnosni uređaji su uklonjeni sa mašina kako bi im se omogućilo da rade brže, navodi se u dokumentu.
Većina radnika bili su kineski ilegalni imigranti, koji žive u zemlji bez odgovarajuće dokumentacije.
Da bi se ubrzao proces proizvodnje, eliminisani su sigurnosni uređaji na mašinama za lepljenje i četkanje. Ovo ozbiljno smanjenje troškova u proizvodnji omogućilo je Dioru da prodaje torbe sa „pozlaćenim“ cenama od preko 1.000 dolara i održava visoku maržu, prenosi Danas.
Milansko pravosuđe izdalo je nalog da se obe proizvodne jedinice Diora i Armanija stave pod sudsku upravu na godinu dana.
Ovaj potez bez presedana podstaknut je nalazima istrage nakon masovnih kršenja zakona o radu u fabrikama luksuznih brendova.
Tužilaštvo je navelo da kršenje radnih standarda nisu izolovani incidenti, već uobičajeni način proizvodnje brendova kako bi se ostvario veći profit.
Radnici su radili danonoćno, eksploatisani su, i zanemarivani su im zdravstveni i bezbednosni standardi, radno vreme i plata.
U presudi na 34 stranice, sudije su navele da su radnici prisiljeni da spavaju na radnom mestu kako bi im „radna snaga bila na raspolaganju 24 sata dnevno“.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Pixabay, Pixabay, Unsplash