Gazprom, koji je izgubio evropsko tržište gasa i zabeležio stotine milijardi rubalja gubitaka, priprema masovna otpuštanja zaposlenih u centralnoj kancelariji, piše The Moscow Times.
Kompanija razmatra mogućnost otpuštanja 1,6 hiljada zaposlenih u sedištu u Sankt Peterburgu, stoji u predlogu koje je uputila zamenica predsednika Upravnog odbora Elena Iljukina šefu Gazproma Alekseju Mileru.
Kako prenosi Danas, Moscow Times se poziva na pisanje peterbuškog portala 47 news koji je objavio dokument, a u kojem Iljukina ukazuje na „izazove sa kojima se suočava Gazprom grupa i potrebu da se „optimiziraju troškovi na svim nivoima upravljanja i proizvodnih procesa“.
Prema rečima Iljukine, Gazprom sada troši 50 milijardi rubalja godišnje samo na plate zaposlenima u centralnoj kancelariji. Njihov broj, navela je, može se smanjiti sa 4,1 hiljada na 2,5 hiljada ljudi, prenosi Biznis.rs.
Navodno će najavljena otpuštanja uslediti u roku od mesec dana – do 15. februara.
Prekidom dotoka ruskog gasa većini evropskih zemalja preko Ukrajine, Gazprom je izgubio dve trećine svog izvoza: u 2023. godini njegove isporuke zemljama koje nisu članice Zajednice Nezavisnih Država iznosile su samo 69 milijardi kubnih metara i bile su najniže od 1985.
A izvoz u Evropu pao je na 28 milijardi kubnih metara što je nivo iz druge polovine 1970-ih. U 2024. godini, pumpanje u Evropu blago se povećalo na 32 milijarde kubnih metara godišnje, prema Reuters, ali je ostalo 5,5 puta niže od predratnih nivoa (180 milijardi kubnih metara u 2018-19).
Nade Kremlja za Kinu, kojima je Vladimir Putin ponudio povećanje kupovine gasa na 100 milijardi kubnih metara godišnje, pokazale su se uzaludnim.
Si Đinping nikada nije potpisao ugovor za izgradnju gasovoda Snaga Sibira- 2, a gasovod Snaga Sibira -1, pokrenut krajem 2019. nadoknadio je Gazpromu samo četvrtinu dosadašnjih isporuka Evropskoj uniji, čak i nakon što je dostigao puni kapacitet – 38 milijardi kubnih metara godišnje.
Krajem 2023. Gazprom je zabeležio prvi neto gubitak u četvrt veka prema međunarodnim standardima izveštavanja (IFRS). Tokom protekle godine Gazprom se vratio na dobit koja je iznosila 989 milijardi rubalja za period januar-septembar.
Prekid tranzita gasa kroz Ukrajinu od 1. januara 2025. godine lišiće Gazprom oko šest milijardi dolara godišnjeg prihoda, procenjuje analitičar BCS-a Ronald Smit. Ukrajinska ruta, koja je pokrenuta pre pola veka i postala prvi kanal za izvoz gasa iz SSSR-a u Evropu, transportovala je oko 12-15 milijardi kubnih metara gasa iz Ruske Federacije godišnje nakon početka rata.
Glavni potrošači gasa na ovoj grani bili su Slovačka, Austrija i Češka, kao i sama Ukrajina, koja je dobila obrnuti gas iz EU, preneo je Biznis.rs.
Borba.rs/ Foto: Flickr, Pixabay