Američka finansijska institucija Citigroup greškom je uplatila na račun klijenta 81 bilion dolara (američki trillion, odnosno 81.000.000.000.000 dolara) umesto planiranih 280 dolara.
Za poništavanje transakcije trebalo im je nekoliko sati.
Ova greška, koja se dogodila prošlog aprila i dosad nije bila javno poznata, promakla je i zaposlenom zaduženom za plaćanja i drugom službeniku, čija je dužnost bila da proveri transakciju pre nego što bude odobrena, piše Financial Times.
Tek je treći zaposleni primetio problem s bankovnim stanjem računa, prepoznavši grešku 90 minuta nakon što je uplata evidentirana. Transakcija je poništena nekoliko sati kasnije, prema internom izveštaju koje je video Financial Times te prema rečima dveju osoba upoznatih s događajem.
Iz Citigroupa su poručili kako su njihove „kontrole otkrivanja brzo uočile pogrešku unosa između dva računa te odmah poništile taj unos“, naglasivši da bi njihovi sistemi „sprečili bilo kakav odliv sredstava iz banke“.
– Iako nije bilo nikakvih posledica ni za banku ni za našeg klijenta, ovaj slučaj naglašava našu predanost nastavku automatizacije kontrola i eliminaciji ručnih procesa – objasnili su.
Prošle godine je Citigroup zabeležio još desetak situacija u kojima je banka obradila pogrešan iznos, ali na kraju uspela da povrati sredstva – u iznosima od milijardu dolara ili više, prema internom izveštaju koje je video FT. Taj je broj nešto manji u poređenju s 13 slučajeva iz prethodne godine.
Serija ovakvih propusta otkriva kako se ova velika banka s Vol Strita još uvek bori s operativnim problemima, gotovo pet godina nakon što je slučajno poslala 900 miliona dolara poveriocima uključenim u spor oko duga kozmetičke firme Revlon.
Sitijeva greška u slučaju Revlon dovela je do smene tadašnjeg izvršnog direktora Majkla Korbata, velikih novčanih kazni i nametanja regulatornih mera.
Finansijski direktor Citigroupa Mark Manson rekao je da banka ulaže više novca nego pre u rešavanje rizika usklađenosti poslovanja, misleći na regulatorne kazne za upravljanje rizicima i upravljanje podacima. U junu prošle godine Citi je kažnjen sa 136 miliona dolara zbog nedovoljnog napretka u rešavanju tih problema, preneo je Index.
Borba.s/ Foto: Pixabay, Flickr