Svetska banka je na Okruglom stolu o globalnom državnom dugu (GSDR) u Vašingtonu konstatovala da su rizici vezani za zaduživanje u porastu i preložila je mere za restrukturalizaciju duga u posebnom priručniku za te situacije, prenosi Tanjug.
Banka upozorava da su nivoi javnog duga u zemljama sa niskim prihodima (LIC) i tržištima u razvoju (EM) su već bili visoki pre pandemije virusa korona i dodatno su porasli zbog pandemije.
Od tada se situacija donekle stabilizovala, ali neke zemlje su i daje veoma ugrožene.
– Pored toga, mnoge zemlje, posebno među zemljama sa malim i srednjim prihodima, suočavaju se sa povećanim izazovima servisiranja duga. Iako je njihov dug održiv, visoki troškovi kamata i/ili potrebe za refinansiranjem oduzimaju sredstva koja su prvobitno namenjena za razvojne troškove kao što su obrazovanje, zdravstvo i ulaganja u infrastrukturu – dodaje Svetska banka.
Prema saopštenju banke, nedavna dešavanja u svetu, uključujući povećanu neizvesnost politike i strože finansijske uslove, povećala su rizike vezane za dug.
– Ovaj kontekst zahteva napredak na nekoliko frontova, uključujući dalje unapređenje procesa restrukturiranja i Zajednički okvir, kako bi se osiguralo da zemlje sa neodrživim dugom imaju pristup blagovremenim i dovoljno temeljnim tretmanima duga, kao i ubrzavanje napora da se pomogne zemljama čiji je dug održiv, ali se suočavaju sa povećanim izazovima servisiranja duga – navode.
Kako se dodaje u saopštenju na veb stranici banke, „Pristup od tri stuba“ koji su predložili MMF i Svetska banka obezbeđuje konceptualni okvir za ove napore i izgradnju otpornosti i sprečavanje budućeg neodrživog gomilanja duga.
Na kraju sastanka, izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva, predsednik Grupacije Svetske banke Adžaj Banga i ministar finansija Južne Afrike, član predsedništva G20 i kopredsedavajući GSDR-a Inoh Godongvana predstavili su priručnik o restrukturalizaciji duga koji sadrži važne sugestije za zemlje koje se suočavaju sa ovim problemima.
Borba.rs/ Foto: Markus Krisetya (Unsplash)