Brojni vlasnici obveznica Credit Suisse rekli su da razmatraju pravni postupak nakon što je 17 milijardi dolara dodatnih obveznica banke prvog reda (AT1) izbrisano u sklopu hitne prodaje UBS-u.
David Benamou, glavni investicioni službenik u Akiom Alternative Investments i vlasnik obveznica Credit Suisse AT1, rekao je za CNBC u utorak da će se pridružiti tužbi zajedno sa, kako je zamislio, „verovatno većinom vlasnika obveznica“.
Advokatska firma Kuinn Emanuel Urkuhart & Sullivan sa sedištem u Kaliforniji saopštila je u ponedeljak da je sastavila „tim višestrukih pravnika iz Švajcarske, SAD i Ujedinjenog Kraljevstva“. nakon sporazuma o spasavanju.
– Taj tim već vodi razgovore sa određenim brojem vlasnika AT1 kapitalnih instrumenata Credit Suisse, koji predstavljaju značajan procenat ukupne nominalne vrednosti AT1 instrumenata koje izdaje Credit Suisse, o mogućim pravnim radnjama koje bi im mogle biti dostupne u svetlu najava spajanja UBS-a i Credit Suisse-a – saopštila je kompanija.
Firma je ranije predstavljala vlasnike obveznica nakon prodaje španske banke Banco Popular Banco Santander za 1 evro 2017. godine, što je takođe videlo da su AT1 otpisani na nulu, preneo je Blic.
Kompanija je saopštila da planira da sazove poziv vlasnicima obveznica u sredu da razgovaraju o „potencijalnim putevima obeštećenja“.
Obično u slučaju propasti banke, AT1 – takođe poznati kao kontigentni konvertibilni ili „CoCos“ – bi imali prioritet iznad vlasnika kapitala.
Obveznice su nastale nakon globalne finansijske krize kao sredstvo za skretanje rizika krize sa poreskih obveznika. Otpis Credit Suisse-a predstavlja najveći gubitak ikada nanet investitorima AT1 od njihovog osnivanja.
Odluka švajcarskih vlasti da promene dugo uspostavljene norme i pogode vlasnike AT1 obveznica u odnosu na investitore u kapital kritikovana je zbog narušavanja poverenja u klasu imovine, potencijalno stvarajući efekat prelivanja na globalna tržišta.
Organ za nadzor banaka ECB, Jedinstveni odbor za rešavanje problema (SRB) i Evropski bankarski autoritet (EBA) objavili su u ponedeljak zajedničko saopštenje u kojem žele da uvere investitore da je posao Credit Suisse jednokratan. Švajcarska nije deo Evropske unije i stoga ne podleže propisima bloka.
– Konkretno, instrumenti zajedničkog kapitala su prvi koji apsorbuju gubitke, a tek nakon njihovog potpunog korišćenja, dodatni nivo 1 bi se zahtevao da bude otpisan – insistirale su vlasti EU.
– Ovaj pristup je dosledno primenjivan u prošlim slučajevima i nastaviće da usmerava akcije bankarske supervizije SRB i ECB u kriznim intervencijama. Dodatni nivo 1 jeste i ostaće važna komponenta strukture kapitala evropskih banaka – navode.
Od kraja 2022. godine, Credit Suisse je imao koeficijent kapitala prvog reda (CET 1), meru solventnosti banke od 14,1% i koeficijent pokrića likvidnosti od 144%. Ove brojke sugerišu da je banka bila solventna i da je imala dovoljno likvidnosti, što je dovelo do toga da se Aksiomov Benamou zapita da li se banka smatra „neuspešnom“ u tradicionalnom smislu.
Banka je izgubila poverenje investitora i štediša u poslednje dve nedelje, što je rezultiralo slobodnim padom cene akcija i ogromnim neto odlivom sredstava, a FINMA je u nedelju precizirala da postoji rizik da Credit Suisse postane nelikvidan, čak i ako nije nesolventan.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Flickr