Prema podacima Narodne banke Srbije, 2015. godine ukupan broj platnih transakcija obavljenih čekovima u Srbiji bio je više od 8 miliona.
Tokom 2023. je nešto više od 1.633.000. Iako je najpovoljniji, taj vid plaćanja polako nestaje.
Plaćanje na rate i do godinu dana, bez ikakve kamate i po 5.000 dinara mesečno, nesporno su glavne prednosti i razlozi zbog kojih ih mnogi građani koriste. Međutim, sve manje. Vrednost korišćenja čekova se smanji od 5 do 10 odsto u toku godine, prenosi TV Prva.
– U našoj kompaniji se koriste čekovi, ali ne u meri kao velikim lancima. Ukupan promet čekova je 0,08 odsto. Ono što vidimo da je trend koji raste je upotreba platnih kartica – rekao je direktor maloprodajnog lanca Milivoje Slović.
Od 24 banke na našem tržištu, njih 16 dostavlja podatke o izdatim čekovima.
– Imamo čekove kao regularno sredstvo plaćanja. Ono što vidimo u našoj banci je da ih trećina klijenata koristi kao regularno sredstvo plaćanja na rate – rekao je direktor prodaje u banci Petar Grujić.
Uz pomoć čekova plaćate svojim novcem iz budućnosti, a kada plaćate kreditnim karticama, plaćate u sadašnjosti, ali tuđim novcem, što ide banci u korist.
– Za druge banke ne mogu da kažem. Naša banka je spoj tradicije i inovativnih rešenja, tako da mi zadržavamo čekove kao legitimno sredstvo plaćanja dok postoje potrebe naših klijenata – rekao je Grujić.
Čekovi se najčešće pišu za veće kupovine: polazak u školu, pred slave, proslave, za kupovinu tehnike ili nameštaja, navodi TV Prva.
Inače, banka nema obavezu izdavanja čekova, već o tome odlučuje na osnovu svoje poslovne politike.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Printscreen