Građani Srbije u ovoj godini štede znatno više nego prethodnih godina, pokazala je analiza Narodne banke Srbije (NBS) uoči današnjeg obeležavanja Svetskog dana štednje.
– Analiza isplativosti štednje, urađena za period od juna 2012. do juna 2022. godine, potvrdila je veću isplativost štednje u domaćoj valuti, na šta utiče postignuta i očuvana makroekonomska stabilnost duži niz godina, više kamatne stope na dinarsku štednju u odnosu na štednju u evrima i neoporezivanje dinarske štednje – navela je NBS.
Takođe ističu da je u poslednjih deset godina dinarska štednja povećana gotovo pet puta.
Konkretno, dinarski štediša koji bi od juna 2021. godine štedeo u dinarima, na ulog od 100.000 dinara, dobio bi u junu 2022. godine preko 1.300 dinara (11 evra) više od štediše koji bi u istom periodu oročio identičan iznos u evrima.
Podizanje referentnih kamatnih stopa je svakako loša vest za kreditno zaduženo stanovništvo, jer svako povećanje automatski podiže i kamate na kredite. Ali, sa druge strane,to je odlična vest za one koji u ovom momentu u banci imaju ušteđevinu, jer se istovremeno podižu i te kamate.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je kamata za dinarsku štednju sa 1,38 odsto skočila na 3,13 odsto krajem avgusta, što opet ukazuje da se danas najviše isplati štedeti u domaćoj valuti.
Aktuelno zaoštravanje monetarnih uslova koje sprovode i Evropska centralna banka i Narodna banka Srbije, kao i posledičan rast kamatnih stopa na sve finansijske proizvode, pa i na štednju, nesumnjivo doprinosi većoj atraktivnosti štednje i njenom rastu, rečeno je iz NBS.
Treba da znate i da su kamatne stope na štednju u evrima – niže.
Borba.rs/ Foto: Andre Taissin (Unsplash), Freepik