Američke Federalne rezerve juče su šesti put ove godine, a četvrti put za redom podigle ključne kamatne stope za 0,75 procentnih poena.
Sadašnja kamatna stopa od četiri odsto, najviša je od 2008. godine, ali
je i inflacija zbog koje se kamata podiže najveća u poslednjih 40 godina.
U saopštenju nakon odluke saveta odbora guvernera FED je naveo da će razmotriti kumulativni efekat dosadašnih povećanja kamata pre donošenja sledeće odluke o povećanju.
Ekonomisti su ovo protumačili kao kao signal da bi FED mogao skinuti „nogu sa gasa“, odnosno da bi na sledećem sastanku u decembru povećanje moglo biti pola procentnog poena, prenosi Danas.
Ipak, najava daljeg povećanja kamata doprinela je padu indeksa akcija na američkoj berzi, pa je Nasdak indeks izgubio tri odsto, a Dau Džons indastrijal 1,55 odsto vrednosti dan nakon objave.
Povećanje kamatne stope na dolar utiče na ceo svet s obzirom na to da je Amerika najveća ekonomija na svetu, a američki dolar rezervna valuta u kojoj se obavljaju mnoge međunarodne transakcije.
Povećanje kamate na dolar uticaće direktno na povećanje kamata na dolarske kredite, kojih kod nas skoro da i nema, kao i na javni dug u dolarima.
Za sada je udeo dolarskog u javnom dugu Srbije oko 12 odsto i neće previše uticati na stanje našeg javnog duga.
S druge strane, rast kamata na dolare utiče na povlačenje kapitala iz zemalja u razvoju i povratak u američke hartije od vrednosti koje počinju da pružaju više prinose.
Ovo dalje poskupljuje zaduživanje tih zemalja, a povlačenje kapitala može da napravi i pritisak na kurs domaćih valuta.
Borba.rs/ Foto: Pixabay