Berza može pomoći da se predvidi ko će pobediti na predsedničkim izborima u novembru.
Naime, prema rečima glavnog tehničkog stratega LPL-a Adama Turnkvista, od 1928. godine, S&P 500 je imao stopu tačnosti od 83% u određivanju koja će politička partija osvojiti Belu kuću.
– Dok ankete, kvote za klađenje i prognoze mogu pružiti dragocen uvid u potencijalne izborne ishode izbora u SAD, podaci mogu biti bučni. Da biste izbegli deo te buke i potencijalnih pristrasnosti, pazite na to kako se tržište ponaša – rekao je Turnkvist u napomenama ranije ove sedmice.
Konkretno, on je istakao performanse berze u periodu od tri meseca pre dana izbora kao krajnjeg prediktora ko će pobediti na predsedničkim izborima.
Taj ključni deo zvanično je počeo ove nedelje u ponedeljak.
– Od 1928. godine, kad god je S&P 500 bio pozitivan tokom tri meseca koji su prethodili izborima, aktuelna stranka je ostala pod kontrolom Bele kuće 80 odsto vremena – rekao je Turnkvist.
Na primer, u tri meseca uoči izbora 2008. S&P 500 je pao za 24,8%. Demokrate su na kraju pobedile, a predsednik Barak Obama je okončao republikansku kontrolu nad Belom kućom posle osam godina.
S druge strane, kada je berza štampala negativan prinos u tri meseca pre izbora, aktuelna stranka je gubila izbore u 89% slučajeva.
Na primer, S&P 500 je pao za 2,3% na predsedničkim izborima 2016, a predsednik Donald Tramp je na kraju doveo republikansku stranku do pobede, okončavši kontrolu demokrata nad Belom kućom posle osam godina.
Sve u svemu, ovo berzansko pravilo je tačno predvidelo 20 od poslednja 24 izbora, sa ukupnom stopom tačnosti od 83%, preneo je Blic.
Međutim, i tržište može da pogreši, a najbolji primer su predsednički izbori 2020.
S&P 500 je porastao za 2,3% uoči izbora 2020. godine, ali je sadašnja stranka, koju predvodi predsednik Donald Tramp, izgubila na izborima od predsednika Džoa Bajdena.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Pixabay