Evergrande, kompanija koja je čini se još na lošem glasu zbog haosa koji je napravila, saopštila je da kineske vlasti sumnjiče njihovog predsednika za „sumnjive poslove“, i da će akcije u kompaniji ostati suspendovane do daljnjeg.
Trgovanje akcijama Evergrandea i dve podružnice zaustavljeno je u Hong Kongu odmah potom, što je izazvalo strahove u vezi sa njegovom sposobnošću da restrukturira svoj ogromni dug i spreči likvidaciju poslovanja.
Tu nije kraj, problemi nastavljaju da rastu.
Direktor, Hui Ka Jan je pod policijskom kontrolom.
Blumberg je rekao da je Huija odvela kineska policija ranije ovog meseca i da se nadgleda na određenoj lokaciji.
Kasno u četvrtak, Evergrande je objavio odvojenu prijavu u vezi sa statusom svoje podružnice Hengda Real Estate Group, koja nedavno nije platila glavnicu i kamatu za obveznicu od 4 milijarde juana (547 miliona dolara) koja je dospela 25. septembra, prenosi Blic pisanje CNBC.
Evergrande je rekao da je do kraja avgusta Hengda imao ukupno 1.946 nerešenih sudskih sporova koji su uključivali više od 30 miliona juana svaki, sa ukupnim iznosom od približno 449,298 milijardi juana (61,61 milijardu dolara).
Ukupni neplaćeni dugovi od Hengde iznosili su približno 278,53 milijarde juana, sa zaostalim komercijalnim računima od oko 206,777 milijardi juana.
U istom podnesku, Evergrande je otkrio da je u avgustu bilo 163 nova izvršna predmeta protiv Hengda Real Estate, koji uključuju ukupan iznos od približno 9,13 milijardi juana, iako nije elaborirao prirodu predmeta.
Hengda je takođe videla 68 novih slučajeva u kojima je njen udeo u kapitalu u filijalama i kompanijama u koje je uloženo zamrznut kao rezultat prinudnih radnji protiv nje.
Evergrande je u jednom trenutku bio najveći kineski investitor u privatnom sektoru po prodaji.
Najzaduženija kompanija za nekretnine na svetu je 2021. godine dospela u bankrot, a njene akcije su suspendovane u martu prošle godine. Oni su tek nastavili sa trgovanjem krajem avgusta nakon 17 meseci pauze.
Samo ove nedelje, Evergrande je rekao da zbog istrage o Hengdi nije mogao da izda nove zapise u okviru svog plana za restrukturiranje duga.
Takođe je odložio sastanak o restrukturiranju duga sa poveriocima koji je trebalo da bude dospeo u ponedeljak, navodeći u podnesku da „prodaja Grupe nije bila onako kako je očekivala kompanija“.
Kao takav, Evergrande „smatra da je neophodno da se ponovo procene uslovi predloženog restrukturiranja kako bi se zadovoljila objektivna situacija kompanije i zahtev poverilaca.
U avgustu je Evergrande, zajedno sa pridruženom kompanijom Tianji Holdings i njenom podružnicom Sceneri Journei, podneo zahtev za zaštitu od bankrota u skladu sa Poglavljem 15 na sudu u SAD, navodi CNBC.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Pixabay