EU je korak bliže zaštiti platformskih radnika. Zemlje članice odobrile su privremeni dogovor o značajnom zakonodavstvu koje, po prvi put u dvadeset i sedam godina, reguliše uslove rada i zapošljavanja za radnike koji rade za digitalne platforme kao što su Wolt, Uber i Glovo.
Zakonodavstvo za radnike koji rade na online platformama uvodi pretpostavku postojanja radnog odnosa, a donosi i veću transparentnost u radu platformi, piše SeeBiz.
Nakon što do kraja nije bilo jasno hoće li članovi podržati predlog direktive o platformašima, ona je ipak dobila dovoljnu podršku. Sporazum su podržale i Estonija i Grčka, koje su 16. februara bile suzdržane pri glasanju o sporazumu s parlamentom. U raspravi su njihovi predstavnici najavili podršku „u duhu kompromisa“.
U međuvremenu je nemački ministar Hubertus Heil iz redova socijaldemokrata (SPD) rekao da je Nemačka i dalje suzdržana zbog nesuglasica unutar vladine koalicije.
Francuska, barem za sada, se uzdržava u svom protivljenju. Zamenik stalnog predstavnika Francuske u EU Cyril Piquemal istakao je pak da su spremni da podrže zakon na službenom glasanju ako se u njega idućih dana unesu određena objašnjenja o pretpostavci postojanja radnog odnosa.
Privremenim sporazumom koji je belgijsko predsedanje Većem EU u ime članica postiglo s Evropskim parlamentom 8. februara uvodi se pretpostavka postojanja radnog odnosa za pojedince koji rade za digitalne platforme, a koja se može efektivno osporiti. Uslove će odrediti svaki član zasebno, navodi SeeBiz.
Direktiva takođe garantuje da radnici na platformi neće moći biti otpušteni na temelju odluke koju je doneo algoritam ili automatizovani sastav za donošenje odluka. Platforme će morati osigurati da važne odluke koje direktno utiču na radnike kontrolišu ljudi.
Novim pravilima radnici će biti bolje zaštićeni i u području zaštite ličnih podataka. Među ostalim, platforme neće smeti obrađivati određene podatke, poput razmene privatnih poruka s kolegama.
Zakon će sada konačno morati da odobri Veće EU-a i Evropski parlament, a nakon službenog usvajanja zemlje članice će imati dve godine da ga prenesu u nacionalno zakonodavstvo.
Zakon će doneti bolje uslove rada za desetine miliona radnika na platformi, uključujući dostavljače hrane u Woltu i Glovu, te vozače u Uberu.
Studija Evropske komisije iz 2021. pokazala je da sektor rada na platformi zapošljava više od 28 miliona ljudi, a očekuje se da će taj broj porasti na 43 miliona do 2025. godine. Trenutno bi se, uprkos postojanju radnog odnosa, moglo samozaposliti najmanje 5,5 miliona radnika, naveo je SeeBiz.
Borba.rs/ Foto: Flickr, Pixabay