Evropska komisija kazniće izraelsku farmaceutsku kompaniju Teva u narednim nedeljama zbog omalovažavanja konkurentnog leka za multiplu sklerozu Copakone, rekli su upućeni izvori, piše Index.hr.
Dugogodišnji postupak protiv Teve počeo je 2019. godine nenajavljenim pretresom poslovnih prostorija Teve u EU, što je rezultiralo pokretanjem postupka protiv izraelske kompanije, najvećeg proizvođača generičkih lekova u svetu.
Evropska komisija je 2022. godine otvorila zvaničnu istragu, sumnjajući da vlasnik hrvatske Plive krši propise EU o ravnopravnoj tržišnoj utakmici, zloupotrebljavajući patentni sistem kako bi „veštački“ produžio zaštitu Copakone-a i obuzdao konkurenciju.
Teva je takođe sprovela sistematsku kampanju omalovažavanja među zdravstvenim radnicima i širila sumnju u bezbednost i efikasnost konkurentskog leka glatiramer acetata i njegove ekvivalentnosti Copakone-u.
Ukoliko se ova preliminarna procena potvrdi, to će značiti da je Teva prekršila propise EU koji zabranjuju zloupotrebu dominantnog položaja na tržištu, navodi Index.hr.
To bi takođe značilo da je ponašanje Teve nanelo štetu i konkurentima i pacijentima i da je „naduvalo“ izdatke zdravstvenog sistema na određene lekove za multiplu sklerozu, objasnila je tada Komisija, upozoravajući da EU godišnje troši 500 miliona evra na Copakone.
Brisel se sada sprema da kazni Tevu, rekli su izvori u utorak.
Evropska komisija nije želela da komentariše informaciju o kazni, a Teva nije odmah odgovorila na Rojtersov zahtev da je prokomentariše.
Ukoliko Komisija utvrdi da je kompanija prekršila antimonopolske propise u EU, može izreći kaznu do 10 odsto svog globalnog prometa.
EK je 2020. kaznila Tevu i Cephalon sa 60,5 miliona evra jer su pristali da odlože prodaju jeftinije generičke verzije leka za poremećaje spavanja.
Izraelska kompanija je trebalo da ponudi kupcima generičku verziju Cephalonovog leka Provigil, ali je u dogovoru sa kompanijom koja je kasnije postala njena podružnica, odložila prodaju.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Markus Spiske (Unsplash)