Ove godine Evropski dan jednakih zarada pada 15. novembra što znači da žene od danas do kraja godine „rade besplatno” u poređenju sa muškim kolegama.
Prosečna razlika u platama muškaraca i žena na istim poslovima u Evropskoj uniji iznosi 13 odsto.
Iako se razlika u zaradama u poslednjih 10 godina smanjila za 2,8 odsto, taj napredak je i dalje spor, saopštila je Evropska komisija, prenosi Beta.
Za svaki evro koji danas zaradi muškarac, žena će dobiti 0,87 evra. Najmanja razlika u platama je u Luksemburgu, gde žene zarađuju 0,7 odsto manje od muškaraca. Zatim slede Rumunija (2,4), Slovenija (3,1), Italija (4,2) i Poljska (4,5).
U 11 država članica razlika u platama je veća od proseka EU, pri čemu je u Letoniji i Estoniji razlika veća od 20 odsto. U Austriji žene u proseku dobijaju 18,9 odsto manju platu od muškaraca, a u Nemačkoj 18,3 odsto.
Potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova i komesarka za jednakost Helena Dali saopštile su uoči ovog simboličnog dana da je jednaka plata za jednak posao osnovni princip Evropske unije i da je ključno obezbediti transparentnost zarada, prenosi Beta.
– Nepravda rodnog jaza u platama se ne može rešiti bez promene strukturnih neravnoteža u društvu. Zato je Evropska komisija udvostručila napore na obezbeđivanju rodne jednakosti i uklanjanju uzroka nejednakosti u zaradama – rekle su Jurova i Dali.
One su navele da je Evropska unija blizu ostvarenja rodne ravnoteže u upravnim odborima korporacija i izrazile očekivanje da će članice EU unarediti pristupačno visokokvalitetno obrazovanje u ranom detinjstvu i dugotrajnu negu, što je preduslov za podršku učešću žena na tržištu rada.
– Moramo da osnažimo žene kako bi mogle da ispune svoj potencijal – istakle su evropske zvaničnice.
Prema njihovim rečima, važan „deo slagalice” koji nedostaje jeste transparentnost plata.
– Transparentnost plata doprinosi okončanju rodne nejednakosti u platama od samog početka i osnažuje radnike da ostvare svoje pravo na jednaku zaradu za isti posao ili posao jednake vrednosti – rekle su Jurova i Dali i pozvale Evropski parlament i Savet EU da bez odlaganja usvoje predlog Direktive o transparentnosti plata.
U saopštenju Komisije se navodi da devet od 10 Evropljana smatra da je neprihvatljivo da su žene manje plaćene nego muškarci za isti posao, a da većina evropskih radnika podržava objavljivanje prosečnih zarada po tipu posla i polu u njihovoj kompaniji.
– Rodni jaz u platama je simptom većih strukturnih neravnoteža između žena i muškaraca u ekonomskoj zastupljenosti, pristupu obrazovanju i odgovnornostima za brigu o domaćinstvu – navodi se u saopštenju.
Borba.rs/ Foto: Pixabay