Ilon Mask tvrdi da bi njegovo preuzimanje Tvitera vrednog 44 milijarde dolara moglo da dovede do podnošenja zahteva za bankrot. Ali da postoje i druge opcije.
Da bi dogovor uspeo, Mask pokušava da poveća prihode od pretplate i uveri oglašivače u dobru budućnosti platforme. Tviter je gubio novac pre nego što je Mask kupio kompaniju, a kupovina kompanije je dodla dug koji zahteva nove izvore gotovine.
Teško je odrediti finasijsko stanje kompanije. Tviter više ne mora da podnosi redovne finansijske izveštaje Komisiji za hartije od vrednosti, koji su ključni alati za određivanje finansijskog zdravlja.
Analitičari su uspeli da sastave sliku kompanije iz informacija koje je gospodin Mask ponudio, kao i detalje ugovora i poslednjih regulatornih podnesaka kompanije. Jedan rezultat bi mogao da bude bankrot. Mask, najbogatiji čovek na svetu, takođe bi mogao da prikupi nova sredstva ili da otkupi dug od zajmodavaca, kpujući time vreme neophodno da Tviter preokrene svoje poslovanje.
Finansije pre Maska
Tviter je i bio popularno sredstvo za političare, poznate ličnosti i novinare. Ali je kao biznis stagnirao.
Mreža nije ostvarila godišnji profit od 2019., a beležila je gubitke u osam godina prošle decenije. Neto gubitak kompanije smanjen je u 2021. na 221,4 miliona dolara sa 1,14 milijardi dolara.
Tviter se borio da privuče nove korisnike i poveća prihod, koji je prošle godine iznosio oko 5,1 milijardu dolara. U svom poslednjem kvartalnom podnesku, kao javno preduzeće, za period koji je završio 30. juna, prihod je iznosio 1,18 milijardi dolara, što je neznatno manje u odnosu na prethodnu godinu.
Skoro 90 odsto prihoda u 2021. dolazilo je od oglašavanja, koje je tradicionalno bilo glavni izvor prihoda. U 2021. Tviter je uzeo 4,51 milijardu dolara od oglašivača i 572 miliona dolara od podataka o licenciranju i drugih usluga.
Kompanija je imala više od 2 milijarde dolara u gotovini i manje od 600 miliona dolara neto duga pre pregovora o preuzimanju – veoma mali dug za kompaniju u S&P 500 indeksu. Ali ta gotovinska pozicija je 30. juna pala za 35 odsto u odnosu na godinu ranije, pokazuju podaci, a Mask je platio Tviter tako što je preuzeo 13 milijardi dolara duga. Ostatak je platio kapitalom, u kojem su učestvovali i drugi investitori.
Tviter je imao tržišnu kapitalizaciju od 37,48 milijardi dolara u martu, mesec dana pre nego što je Mask pristao da ga kupi, pokazuju podaci S&P-a. Od tada su akcije društvenih medija naglo pale. Ali sada, prema Džefriju Dejvisu, bivšem kreditnom analitičaru i osnivaču dobavljača podataka Enersection LLC.
„Ova stvar verovatno ne vredi više od iznosa duga, iskreno, osim ako ne stavite veliku vrednost opcije samo na Ilona“ Izjavio je Dejvis.Mask je prošlog meseca rekao da su on i investitori preplatili kompaniju.
Prihod pod Maskovom upravom
Mask je ranije ovog meseca rekao da je Tviter pretrpeo „masovni pad prihoda“ i da gubi 4 miliona dolara dnevno. Nije jasno da li to odražava širi pad na tržištu digitalnih oglasa ili pauzu u oglašavanju nekoliko kompanija otkako je Mask preuzeo posao.
Neke kompanije, uključujući lanac Chipotle Mekican Grill Inc., proizvođača žitarica General Mills Inc. i avio-kompanija United Airlines Holdings Inc., pauzirali su svoju potrošnju na oglase na Tviteru zbog neizvesnosti oko toga gde se kompanija nalazi. Odlazak nekoliko najviših rukovodilaca iz njegovog oglasnog odeljenja pokvario je odnose, piše Vol Strit Žurnal.
Egzodus oglašivača predstavlja pretnju za kompaniju koja se toliko oslanja na taj tok prihoda.
„Kao onlajn reklamna kompanija, koketirate sa katastrofom“, rekao je Asvat Damodaran, profesor finansija na Poslovnoj školi Stern Univerziteta u Njujorku.
Pregovori o dugoročnim ugovorima koji obično počinju na kraju godine još nisu održani ili su stavljeni na čekanje. Ti poslovi čine više od 30 odsto Tvitera prihoda od reklama u SAD, piše Vol Strit Žurnal.
Prihodi će verovatno ostati pod pritiskom sve dok oglašivači u potpunosti ne shvate novi poslovni model, što bi moglo da navede mnoge od njih da se vrate na platformu, rekao je Brent Til, viši analitičar u Jefferies Group LLC, firmi za finansijske usluge. „Ti oglašivači će se vratiti ako osete da su korisnici tu i da postoji mogućnost da unovče svoju reklamu“, rekao je Til.
Ali to može potrajati. Til kaže da bi mogli da prođu meseci pre nego što oglašivači sagledaju celu sliku. „To je enigma“, rekao je.
Firma za istraživanje tržišta Insider Intelligence Inc. nedavno je smanjila svoje godišnje izglede prihoda od reklama za Tviter za skoro 40 odsto do 2024. godine.
Mask želi da se kompanija više oslanja na pretplate i manje zavisi od digitalnog oglašavanja. On je prošlog utorka rekao da će nadograđena pretplatnička usluga kompanije, koja košta 7,99 dolara mesečno, da bude pokrenuta 29. novembra.
Smanjenje troškova
Kompanija je brzo prešla na smanjenje troškova, uključujući otpuštanje skoro pola radne snage. Plate i druge naknade čine veliki deo ukupnih troškova. Kompanija je na kraju 2021. imala 7.500 stalno zaposlenih, u odnosu na 5.500 godinu dana ranije, pokazuju podaci.
Otpuštanje otprilike 3.700 ljudi moglo bi kompaniji da uštedi oko 860 miliona dolara godišnje, ako zaposleni koji odlaze u proseku zarađuju oko 233.000 dolara godišnje – što je najskorije objavljena prosečna plata kompanije. Procenjene uštede bi predstavljale oko 15 odsto od 5,57 milijardi dolara troškova i izdataka Tvitera prošle godine. Njegovi troškovi i rashodi porasli su za 51 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pošto je zapošljavanje povećalo njenu platnu listu.
Više zaposlenih napustilo je kompaniju prošle nedelje, odbacivši zahtev gospodina Maska da se obavežu da će raditi „duge i naporne satnice“ da bi ostali.
Nagomilavanje duga
Pre Maskove kupovine, neto dug je iznosio 596,5 miliona dolara od 30. juna, prema S&P Global Market Intelligence, dobavljaču podataka. To se poredi sa negativnim saldom od 2,18 milijardi dolara u periodu prethodne godine, što ukazuje na gotovinski višak.
Tviter je platio 23,3 miliona dolara na ime kamata u tromesečju završenom 30. juna, navodi se u podnesku.
Sada će kompanija morati da plati najmanje 9 milijardi dolara kamate bankama i hedž fondovima u narednih sedam do osam godina, kada dospeva dug od 13 milijardi dolara, prema pregledu Tviterovih zajmova gospodina Dejvisa, bivšeg kreditora. analitičar.
Isplate kamata su značajne za kompaniju koja je prijavila 6,3 milijarde dolara ukupnog operativnog toka gotovine u proteklih osam godina, rekao je on.
Na sve to dug kompanije sada uključuje dug sa promenljivom stopom, što znači da će troškovi kamata rasti kako Federalne rezerve nastavljaju da povećavaju kamatne stope. Dug Tvitera je bio potpuno fiksna stopa pre dogovora.
Tviterov kreditni rejting, koji je bio ispod investicionog ranga pre transakcije sa gospodinom Maskom, dodatno se pogoršao. Moodi’s Investors Service je 31. oktobra smanjio rejting Tvitter-a na B1 sa Ba2, pad od dva stepena, a S&P Global Ratings ga je prvog. novembra smanjio na B- sa BB+, što je pad od pet stepeni.
Finansijski izgledi
Finansijski izazovi Tvitera mogli bi da dovedu do toga da kompanija podnese zahtev za bankrot, poveća kapital ili otkupi deo duga od svojih zajmodavaca, spekulišu analitičari.
Ako Tviter podnese zahtev za bankrot, kao što je Mask upozorio da je moguće na zajedničkom sastanku ranije ovog meseca, njegova investicija od 27 milijardi dolara će verovatno biti izbrisana jer su vlasnici akcija poslednji koji će biti plaćeni kada se kompanija restrukturira.
Otkup duga od zajmodavaca uz veliki popust pomoglo bi kompaniji da smanji teret duga i troškove kamata, kao i njegovu procenu, što bi dugoročno bilo korisno, rekao je gospodin Dejvis.
„Mislim da oni više ne mogu da izdaju dug“, rekao je gospodin Dejvis. „To je zaista, zaista teška struktura.“
Kompanija bi takođe mogla da zameni deo duga sopstvenim kapitalom, kako od gospodina Maska tako i od spoljnih investitora, rekao je Dejvid Kas, profesor finansija na Poslovnoj školi Robert H. Smith na Univerzitetu Merilend. Za to bi gospodin Mask morao da ubedi potencijalne investitore da ima održiv dugoročni poslovni plan, rekao je on. Zamena duga bi mogla da omogući kompaniji da generiše gotovinu. Mask je rekao da su neke od njegovih najnovijih prodaja akcija Tesla Inc., koje su donele skoro 4 milijarde dolara u gotovini, bile zbog Tvitera.
Ako uspe, kompanija bi mogla da generiše pozitivan slobodni novčani tok za dve ili tri godine, koji bi mogla da iskoristi da otplati preostali dug i na kraju ponovo izađe na berzu, rekao je gospodin Kas. „Izgledi za eventualnu IPO u roku od tri do pet godina bili bi veoma privlačan podsticaj za velika sredstva,“ rekao je on.
Borba.rs/ Izvor: The Wall Street Journal, Foto: dmoberhaus