„Ljubav u doba veštačke inteligencije“, naziv je interesantne tribine na temu ljubavi i emotivnih veza u savremenom svetu, koja je održana juče u prijatnom ambijentu prepune Galerije Zaprokula a povodom Međunarodnog dana žena.
Okupljena publika imala je priliku da sazna tajne povezivanja ljudi putem društvenih mreža, ljubavi i emotivnih veza „na daljinu“, kako u pre-digitalnoj eri, tako i onih koje se održavaju putem modernih sredstava komunikacije.
Kroz ovo uzbudljivo putovanje posetioce je vodio moderator tribine Igor Ril, istoričar umetnosti, zamenik glavnog urednika Politikinog zabavnika. Ril je okupljenima ukazao na hemijsku pozadinu emocija, empatije i ljubavi, ali je i postavio u težište tribine emotivne odnose u savremenom svetu, kao i koje su posledice „digitalnog“ po bliskost ili otuđenost ljudi.
Marko Braković, psihoterapeut i pisac čuvenog romana „Fejsbuk predator“ ukazao je na promene koje je pojam ljubavi pretrpeo od vremena pisma pisanih rukom do poruka na društvenim mrežama.
– Masovno povezivanje je olakšalo komunikaciju, ali je izazvalo i porast aneksioznosti. Došli smo do situacije u kojoj se čovek plaši života, a prosto je uguran u njega intenzivnom i površnom komunikacijom – kazao je.
Na temu straha, nadovezao se i Ivan Điković, informatičar i pisac, pokrećući pitanja koja je poetski razložio i u svom romanu „Energokinetički gambit“, zaključivši da se u doba veštačke inteligencije u kome živimo, ali i koje je tek pred nama, kako kaže, ne treba plašiti tehnološkog napretka, ali čovečanstvo mora da se stalo obrazuje, preispituje i sumnja, pa i u pitanjima emocija i ljubavi.
Borba.rs/ Foto: Promo