Svi koji kupuju polovan automobil priželjkuju da vozilo nema skrivene kvarove i da kilometraža nije vraćana. Ipak, nije lako naći automobil sa urednom istorijom. Zapravo, rizik je još veći pri kupovini pojedinih marki, naročito ako se traži povoljan model iz premijum segmenta.
Kompanija carVertical, specijalizovana za podatke o automobilima, sprovela je istraživanje kako bi utvrdila koje marke vozila u Srbiji generalno imaju proverenu istoriju, a kod kojih su zabeleženi podaci koji umanjuju njihovu vrednost.
Automobil sa urednom istorijom u okviru studije kompanije smatra se modelom koji nikada nije bio oštećen, čija kilometraža nije menjana, koji nije korišćen za taksi, usluge deljenja vožnje ili deljenja automobila, i koji nije otpisan.
Od svih marki vozila proverenih u Srbiji putem carVerticala, Toyota se ističe – 79,6% automobila ovog proizvođača imalo je čistu istoriju, a slede Citroen (79%) i Peugeot (77,1%).
Naime, Toyota, Citroen i Peugeot vozila su poznata po urednoj istoriji, jer ih pretežno voze vlasnici koji cene pouzdanost i redovno održavanje, a ne performanse i agresivan stil vožnje. Pored toga, ove marke se retko koriste u komercijalne svrhe, što smanjuje verovatnoću prekomernog habanja, prevare sa kilometražom ili istorije udesa.
– Nepošteni prodavci nastoje da prikriju podatke o istoriji automobila ne bi li tako veštački povećali svoju zaradu. Ova praksa se naročito primenjuje pri prodaji automobila koji su pretrpeli velika oštećenja, zbog čega su manje traženi na tržištu polovnih automobila. Automobil sa urednom istorijom lakše postiže dobru cenu prilikom prodaje – objašnjava Matas Buzelis, stručnjak za tržište automobila i šef komunikacija u kompaniji carVertical.
Iako pronalaženje automobila sa čistom istorijom zahteva vreme i trud, određene marke nose veći rizik. Od svih vozila koje je carVertical proverio u Srbiji, BMW modeli su imali najgore rezultate – samo 22,3% je imalo čistu istoriju. Na listi slede Land Rover (44,8%) i Jeep (48,5%).
U većini zemalja obuhvaćenih studijom, premijum automobili su znatno ređe imali urednu istoriju, što znači da ljubitelji ovih marki treba da budu posebno oprezni prilikom kupovine polovnog modela.
– Mnogi sanjaju o luksuznom automobilu, ali retko sagledaju sve rizike koji idu uz kupovinu vozila iz premijum segmenta. Zbog veće cene ovih vozila, nepošteni prodavci često lažiraju kilometražu ili prikrivaju mane. S druge strane, jednostavno im se ne isplati da sakrivaju istoriju vozila niže klase, jer nema mnogo profita od prodaje takvih modela – objašnjava Buzelis.
U nastojanju da kupe automobil premijum klase po najnižoj mogućoj ceni, kupci često zanemaruju njegovu istoriju ili ne proveravaju kakva je oštećenja pretrpeo u prošlosti. Kasnije, kada se pojave razni nedostaci, vlasnici se mogu suočiti sa neprijatnim iznenađenjima, a obimne popravke mogu dovesti do nepredvidivih troškova vlasništva.
Kako bi se postarali da automobil pouzdano služi godinama bez neočekivanih problema, kupci bi trebalo da provere izveštaj o istoriji vozila, obave probnu vožnju i, na kraju, da ga pregledaju u ovlašćenom servisu. Inače, radost zbog kupovine novog automobila brzo se može pretvoriti u razočaranje zbog učestalih mehaničkih kvarova ili problema sa elektronikom.
Inače, istraživanjem su obuhvaćeni izveštaji o istoriji automobila koje su klijenti kompanije carVertical kupili u periodu od januara 2024. do decembra 2024. godine. Prebrojali smo automobile sa urednom istorijom prema markama, izračunali procente i rangirali ih.
Vozilo sa urednom istorijom mora posedovati najmanje pet evidentiranih stanja kilometraže tokom vremena, bez intervala dužih od tri godine.
Vozilo sa urednim izveštajem o istoriji ne sme da ima falsifikovanu kilometražu, nije učestvovalo u saobraćajnoj nesreći, nije kradeno, nije korišćeno u taksi službi, za usluge deljenja vožnje ili deljenja vozila, nema finansijska ograničenja, nema potvrdu o uništenju, oštećenju, poplavi, požaru ili fabričkoj grešci i nije bilo izloženo prirodnim katastrofama.
Borba.rs/ Foto: CarVertical, CarVertical