Američki milijarder Bil Gejts izjavio je da će do 2035. veštačka inteligencija (AI) zameniti lekare, profesore i druge stručnjake, označavajući početak onoga što naziva erom „besplatne inteligencije“.
U toj budućnosti, usluge na nivou eksperata – poput medicinskih saveta i privatne nastave – biće široko dostupne i besplatne, naročito u nerazvijenim regionima poput Indije i Afrike, prenosi Investitor.
AI neće transformisati samo tzv. zanimanja belih kragni, već će se proširiti i na sektore poput građevine, logistike, poljoprivrede i proizvodnje, smatra on.
Gejts navodi da će ova promena redefinisati samu ulogu rada u društvu. Kako AI bude preuzimala sve više zadataka, tradicionalna zaposlenja sa punim radnim vremenom mogla bi ustupiti mjesto kraćim radnim sedmicama, ranijem penzionisanju i više slobodnog vremena.
Zbog toga će društva, kako ističe, morati da preispitaju pojmove kao što su produktivnost i svrha.
Iako bi ova tranzicija mogla dovesti do ere obilja i pristupačnosti, Gejts upozorava na opasnosti poput gubitka radnih mjesta i rastuće nejednakosti. Kao rešenje, predlaže univerzalni osnovni prihod i pravedniju raspodelu bogatstva.
Uprkos promenama, Gejts ne vjeruje da će AI zamijeniti baš sve ljudske poslove. Poslovi koji zahtevaju kreativnost, emocionalnu inteligenciju i pravu ljudsku povezanost – poput psihoterapije, umetnosti i nege – i dalje će imati svoje mesto.
Posebno ističe važnost odgovornog razvoja AI-ja, kako bi se izbegli problemi poput pristrasnosti, dezinformacija i monopolske moći.
Na kraju, Gejts poziva mlade inovatore da usmere razvoj AI-ja ka ciljevima koji su usmereni na čoveka, uz globalnu saradnju za pravičan napredak, preneo je Investitor.
Borba.rs/ Foto: Pixabay