Jednodnevni štrajk radnika u Grčkoj, koji zahtevaju povećanje plata, doveo je do prekida u drumskom, vazdušnom i trajektnom saobraćaju.
Ovo je drugi štrajk u Grčkoj od početka godine i organizovan je na poziv sindikata radnika državnog i privatnog sektora, koji predstavljaju više od 2,5 miliona članova, prenosi Rojters.
Očekuje se i veliki broj demonstranata ispred parlamenta u centru Atine.
Visoke cene struje i rast troškova života izazvao je od početka meseca štrajkove i proteste širom Evrope, uključujući Nemačku, Francusku i Španiju.
Grčka ekonomija je od početka godine registrovala skoro dvostruki rast u odnosu na isti period prošle godine, zahvaljujući oporavku turizma, ali je inflacija na 12 odsto što je najviše u protekle skoro tri decenije.
„Radnici se bore protiv inflacije koja guši grčka domaćinstva, nesređenih uslova na tržištu rada i tereta koji godinama nose na leđima“, navodi se u saopštenju sindikata GSEE koji je najveći u privatnom sektoru.
U saopštenju se ističe da je najbitnije da vlasti preduzmu mere za borbu protiv inflacije, jer visoke cene struje i osnovnih namirnica odnose prihode domaćinstava.
GSEE zajedno sa sindikatom radnika državnog sektora ADEDI traže povećanje miminalnih primanja, koja trenutno iznose 713 evra i obnovu kolektivnog ugovora o radu, prenosi Tanjug.
Sindikati u Belgiji organizuju nacionalni štrajk i pozvali su radnike da masovno izađu na ulice da protestuju zbog „blokade plata“ i socijalnih problema.
Nacionalni štrajk u Belgiji će paralisati celu zemlju, već je otkazano više od 200 letova sa briselskog aerodroma, a železnički saobraćaju biće u blokadi.
Sindikati i organizacije poslodavaca u ponedeljak nisu uspeli da postignu dogovor o kretanju plata i raspodeli socijalnog koverta u okviru „Grupe desetorice“, saopštio je agenciji Belga predsednik Saveza preduzeća Belgije Bart de Smet.
Sindikati ukazuju da odbijaju „blokadu plata“ u ovom periodu krize i posebno ističu da su bruto marže preduzeća bile „istorijski visoke“ u prvoj polovini godine.
S druge strane, organizacije poslodavaca se pozivaju na dramatičnu situaciju za kompanije zbog automatskog indeksiranja koje se primenjuje, što znači da porast plata sledi porast inflacije, navodi Tanjug.
– Situacija se pogoršava iz dana u dan, naše kompanije su u sve težoj situaciji i svi signali su crveni – objašnjava Piter Timermans, generalni direktor Federacije belgijskih preduzeća.
Zbog nacionalnog štrajka zakazanog za danas, avio-kompanije su preventivno već otkazale 55 odsto letova predviđenih za dolazak ili polazak sa briselskog aerodroma, rekla je portparolka aerodroma Natali Pjerard.
Reč je o nešto više od 200 letova, a očekuje se i blokada železnica.
Železničari se žale na „pogoršane uslova rada“, odsustvom “zapošljavanja od suštinskog značaja za održavanje dobrobiti osoblja“ i pozivaju na ““relevantno finansiranje misija javnih službi“.
Mreža javnog prevoza u Briselu biće ozbiljno poremećena zbog nacionalnog štrajka, upozorila je briselska transportna kompanija.
Mnogi autobusi, tramvaji i metroi će stoga ostati na peronima.
Borba.rs/ Foto: Pixabay