Programeri se već neko vreme ne nalaze na rang-ljestvici najtraženijih zanimanja u Hrvatskoj.
Rang-lestvicu, u skladu sa strukturom hrvatske ekonomije, predvode trgovci, konobari i kuvari.
Do prošle godine programeri su bili 11. najtraženije zanimanje u toj zemlji, a u oktobru ove godine pali su na 27. mesto, piše Večernji list.
Otkriva to Ekonomski institut Zagreb u svom redovnom OVI indeksu kojim meri broj oglasa i potražnju za radnicima na osnovu oglasa.
Je li potražnja za informatičarima i programerima pala jer kompanije znaju da traže iglu u plastu sena kada je reč o poslu u Hrvatskoj, odnosno da im se niko neće javiti ili ih stvarno manje traže?
Marina Tkalec, analitičarka Ekonomskog instituta Zagreb, koja izračunava OVI indeks, kaže da je odgovor kompleksniji. Ta se branša preorijentisala na druge kanale zapošljavanja pre ostalih profesija, no nevezano za to, potražnja za programerima pada.
U oktobru se, na primer, u Hrvatskoj tražilo 150 programera informatičara, a u isto vreme hiljadu trgovaca te po trista kuvara, konobara i magacionera.
– Tip posla se promenio. Ne bih rekla da je sektor u krizi nego smo mi kao privreda više bili usmereni na niži profil programerskih usluga. Deo potražnje se menja zbog same veštačke inteligencije koja popunjava praznine – kaže Marina Tkalec, prenosi Večernji list.
Ekonomski institut Zagreb navodi da je njihov OVI indeks potražnje za radnicima u oktobru zabeležio rast od 3,6 odsto na godišnjem nivou, što je treći uzastopni mesec rasta indeksa.
– S obzirom na dobar početak poslednjeg ovogodišnjeg tromesečja, možemo očekivati da će cela 2023. godina završiti u plusu, odnosno da će potražnja na tržištu rada i dalje biti snažna – navodi Tkalec.
Slična struktura traženih radnika je i na državnom Zavodu za zapošljavanje, gde je trenutno oglašeno oko 15 hiljada slobodnih radnih mesta. Popis predvode zanimanja kao što su prodavac, čistač, konobar, kuvar, medicinska sestra, magacioner, vozač, negovatelj i doktor.
Berza nezaposlenih lagano se popunila te je bez posla 110 hiljada radnika, no Tkalec kaže da se radnici u uslužnom sektoru traže cele godine, nezavisno od sezone, piše Večernji list.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Pixabay