Međunarodni monetarni fond (MMF) predvideo je usporavanje privrednog rasta Srbije tokom 2022. godine na 2,5 odsto, a u 2023. predviđa 2,25 procenata.
To je objavljeno u izveštaju misije te finansijske institucije posle posete Srbiji i potvrđeno da je postignut sporazuma o novom dvogodišnjem stend baj aranžmanu vrednom 2,4 milijarde evra.
Srbija se, nakon snažnog oporavka od pandemije, sada suočava sa negativnim globalnim i regionalnim okruženjem, uključujući rat Rusije u Ukrajini, navodi se u saopštenju koje je objavio MMF.
Predviđa se da će rast BDP-a usporiti na oko 2,5 procenta u 2022. na 2,25 odsto u 2023. zbog slabije spoljnotrgovisnke tražnje partnera iz Evropske unije, uz poskupljenje energije, poremećaje u lancima snabdevanja i nedavnom sušom, navodi MMF.
Fond je potvrdio postizanje sporazuma sa Srbijom o novom dvogodišnjem stend baj aranžmanu vrednom 2,4 milijarde evra.
– Ovaj aranžman bi pomogao u rešavanju nastalih potreba za eksternim i fiskalnim finansiranjem s obzirom na izazovno globalno ekonomsko okruženje, a podržao bi makroekonomsku politiku i napore vlasti u strukturnim reformama, sa fokusom na energetski sektor – objasnio je šef misije MMF Jan Kejs Martejn.
On je naveo da vlasti Srbije „nameravaju da iskoriste finansijska sredstva koja će biti dostupna tokom prvog dela aranžmana, a da preostali pristup tretiraju kao predostrožnost“.
Primena sporazuma podrazumeva odobrenje Izvršnog odbora MMF, a očekuje se da će ga to telo razmotriti u decembru.
U ocenama nakon razgovora sa zvaničnicima Srbije , MMF navodi i očekivanja da će inflacija u 2022. biti oko 12 odsto, podstaknuta „uglavnom rastom cena hrane i globalnim cenama energenata“.
– Predviđeno je usporavanje inflacije u 2023. i povratak u okvire cilja Narodne banke Srbije u 2024. – navodi MMF.
Prema navodima, očekuju se znatno veći troškovi uvoza energenata uz manjak domaće proizvodnje električne energije, kao i slabljenje spoljne tražnje, što će povećati deficit tekućeg računa na oko devet odsto BDP i tokom 2022. i u 2023. godini.
– Uprkos nepovoljnom globalnom okruženju, stabilnost finansijskog sektora je održana i devizni kurs je ostao stabilan – konstatovao je MMF.
Borba.rs/ Foto: Freepik