Globalna populacija kripto milionera porasla je za 95 odsto tokom prošle godine kako su fondovi kojima se trguje na berzi bitkoinima i druga kripto imovina porasli, navodi se u novom izveštaju, prenosi Blic pisanje CNBC-a.
Prema izveštaju New World Wealtha i Henley & Partnersa, 172.300 pojedinaca širom sveta sada drži više od milion dolara u kripto imovine, u odnosu na 88.200 prošle godine. Broj čistih bitkoin milionera se više nego udvostručio na 85.400.
Redovi kripto bogataša porasli su sve do gore na lestvici bogatstva.Prema izveštaju, sada ima 325 kriptomilionera — onih koji imaju 100 miliona dolara ili više u kripto-zadržavanju — i 28 kripto milionera.
Porast odražava brz rast bitkoin ETF-ova, koji sada imaju više od 50 milijardi dolara imovine od lansiranja u januaru i izazvali su talas institucionalnog učešća, prenosi CNBC.
Cena bitkoina je ove godine skočila 45 odsto na oko 64.000. Kako je vrednost ostalih kovanica porasla, tržišna kapitalizacija kripto imovine je porasla na 2,3 biliona dolara, prema Henlei & Partners, sa 1,2 biliona dolara prošlog leta.
Od šest novih kripto-milijardera stvorenih tokom prošle godine, pet može svoje novootkriveno bogatstvo pripisati bitkoinu, „podvlačeći njegovu dominantnu poziciju kada je u pitanju privlačenje dugoročnih investitora koji kupuju velike udele, kaže Andrev Amoils, šef istraživanja za novo svetsko bogatstvo, preneo je Blic.
Prema Forbsu, najbogatiji kripto milijarder — treću godinu zaredom — je Changpeng Zhao,osnivač i bivši izvršni direktor kripto berze Binance, čija se vrednost procenjuje na 33 milijarde dolara. Džao je u novembru priznao krivicu za američke optužbe za pranje novca i pristao da plati kaznu od 50 miliona dolara. Njegovo bogatstvo poraslo je za više od 10,5 milijardi dolara u protekloj godini.
Na drugom mestu je Brajan Armstrong, suosnivač Coinbase-a, procenjen na 11 milijardi dolara, prema Forbsu. Slede Đankarlo Devasini, finansijski direktor kompanije Tether, i Majkl Sejlor, suosnivač MicroStrategi-a, navodi se na listi.
Doduše, mnoga kripto sredstva su i dalje ispod svojih maksimuma iz 2021. godine, a nedavni rast bitkoina u suštini označava trogodišnji povratak na te nivoe. Kripto imovina je dostigla tržišnu kapitalizaciju od 3 triliona dolara u novembru 2021.
Ipak, sve veće usvajanje kripto imovine među glavnim menadžerima sredstava kao što su BlackRock i Fideliti, uz pomoć prodajne snage Morgan Stanlei-a od 15.000 brokera, moglo bi podstaći dalje stvaranje bogatstva među velikim vlasnicima kripto imovine.
Kripto ne samo da će stvoriti više milionera i milijardera, već će promeniti i mesto gde bogati žive i rade. Prema Henlei & Partners, mnogi novi kripto bogati žele da se presele u jurisdikcije pogodne za poreze i kripto.
– Videli smo značajan porast kripto-bogatih klijenata koji traže alternativne opcije boravka i državljanstva – rekao je Dominik Volek, šef privatnih klijenata kompanije Henlei & Partners.
Da bi bolje savetovao nove kripto nomade, Henli je kreirao „Indeks usvajanja kriptovaluta“, rangirajući zemlje prema njihovom poreskom i regulatornom pristupu kripto. Singapur je na prvom mestu u indeksu, zbog svog „podržavajućeg bankarskog sistema, naveo je CNBC.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Brock Wegner (Unsplash)