Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije „Epl“ i „Benk of Amerika“, a ostvario je i značajan profit od raznih preduzeća „Berkšir hetavej“.
Istovremeno, Voren Bafet nije ostvario veće akvizicije u toku ove godine, piše AP.
„Berkšir hatavej“ je saopštio da je prodao više akcija „Epla“ u trećem kvartalu nakon što je prepolovio ogromno ulaganje u proizvođača „Ajfona“ u prošlom kvartalu.
Udeo, procenjen na 69,9 milijardi dolara na kraju septembra, najveća je pojedinačna investicija „Berkšira“, iako je vrednost Bafetovog dela u kompaniji značajno smanjena u odnosu na prošlu godinu, kada je procenjena vrednost bila 174,3 milijarde dolara, prenosi Tanjug.
Berkšir je saopštio da je dobit od ulaganja ponovo podigla profit u trećem kvartalu na 26,25 milijardi dolara, ili 18,272 dolara po akciji klase A.
Pre godinu dana, nerealizovani gubici u papirnim investicijama doveli su zaradu konglomerata iz Omahe na gubitak od 12,77 milijardi dolara, ili 8,824 dolara po akciji klase A.
„Berkširov“ krajnji profit može značajno da varira od kvartala do kvartala, zajedno sa vrednošću investicija, bez obzira da li je kompanija nešto kupila ili prodala, prenosi američka agencija. Prema toj meri, kompanija je saopštila da je operativna zarada pala samo za oko 6 odsto na 10,09 milijardi dolara, ili 7,023,01 dolara po akciji klase A.
To je, u poređenju sa prošlogodišnjim padom, 10,8 milijardi dolara, ili 7,437,15 dolara po akciji klase A. Četiri analitičara koje je anketirao „FactSet Research“ predviđaju da će „Berkšir“ ostvariti operativnu zaradu od 7.335,11 dolara po akciji klase A.
Prihod kompanije se nije mnogo promenio i trenutno iznosi 92,995 milijardi dolara.
Pre godinu dana, „Berkšir“ je prijavio prihod od 93,21 milijarde dolara, a taj broj je bio ispred prihoda od 92,231 milijarde dolara koji su predvidela tri analitičara koje je anketirao „FactSet“.
„Berkšir“ poseduje asortiman osiguravajućih preduzeća, uključujući Geico, zajedno sa BNSF železnicom, nekoliko velikih komunalnih preduzeća i raznovrsnu kolekciju maloprodajnih i proizvodnih preduzeća, uključujući brendove poput Dairy Queen i See’s Candy, navodi Tanjug.
Borba.rs/ Foto: Pixabay, Flickr